2025. január 14., kedd,  Bódog
 
 
 
 

Címlap

[Közéleti tények]
2025. január 01., szerda
Apadnak a pályázati pénzek, szökik a levegő
Részmunkák az orgonákon Sipos István országjáró körútján
Szerző: László Erzsébet
Amikor a 2023-as esztendőt tettük mérlegre év végén Sipos István orgonarestaurátorral (aki a fő hivatása mellett hangszerész, karnagy és kántor), az első megállapítása az volt, hogy kevesebb munka jobb lett volna. Egy évvel később, a szilveszter előtti napon az orgonák megmentője annyit tett ehhez, hogy különösen ősztől halmozódtak fel a munkák, és egészen karácsonyig tartottak. Egy kis cédulára írta fel a főbb állomásokat, s ahogyan sorolta ezeket, kiderült: egy ideje több a munkája a megyén kívül, mint Békésben. Az is igaz, hogy szűkebb hazánkban a jelentősebb orgonákat már mind felújította.

: Xaver Varnus (jobb oldalon) gyerekszobájában októberben fejezték be a Dunszekcsőről átszállított orgona részeinek összeszerelését (Forrás: Sipos István-archívum)

 

A 2024-es év elején két munkát kellett Sipos Istvánnak befejeznie, melyek az előző esztendőről húzódtak át. Az egyik a földesi református templom 130 éves orgonájának rendbetétele volt, melyen az idők során alaposabb felújítás nem történt. A mostani teendők végeztével ugyan maradtak még benne feladatok, de ami a helyszíni generáljavításnál megtehető, és amit a pályázaton elnyert pénz lehetővé tett, azt a mester elvégezte. A hangszer működik, de a benne keletkezett repedéseket már nem tudták kiönteni, meg kell várni a következő támogatási keretet.

 

A másik áthúzódó feladat Mezőgyánban várta. Mint korábban megírtuk, az ottani református templom egy orgonaromot őriz. A hangszert lebontották, és a restaurátor műhelyében átépített, felújított játszóasztalt szánták a régi orgonának. A munkálatok azonban itt megakadtak, azonban mindenki reméli, hogy az akadályok elhárulnak, és befejeződhet a javítás.

 

A következő munka Dunaszekcsőn várta. A www.vitalap.hu olvasói az év első felében ugyancsak értesülhettek arról, hogy Xaver Varnus nemzetközi hírű orgonaművész vásárolt egy orgonát Dunaszekcsőn, melyet egykor egy helybeli orvos épített. A tulajdonos meghalt, özvegye pedig eladta a hangszert a művésznek. Májusban az orgonát lebontották, és Xaver budapesti otthonában, egykori gyerekszobájában újra felépítették. A munkálatok októberben fejeződtek be.

 

A földesi orgona hangolása közben. Az ilyen méretű sípok hangolásához kalapács kell (Forrás: Sipos István-archívum)

 A békési református templom orgonájának részbeni felújítása is a 2024-es évben vált esedékessé. A hangszer mérete akkora, mint a békéscsabai katolikus templomé. Ennek megfelelően a teljes rendbetétele 15-20 millió forintot emésztene fel. A munkálatokra azonban csupán 1,7 milliót nyertek pályázaton, ami két fúvó megbőrözését tette lehetővé.

 

Az előző évben országosan 15-20 pályázat készült el Sipos István szakmai felmérésével, kalkulációival, ám ezek közül csupán a békési hangszer részbeni restaurálására jutott egy szűk keret. Az orgona harmadik fúvója például már a hetvenes években sem működött, így a hangszer légellátása nem tökéletes. A rossz fúvó miatt sok helyen szökik a levegő. Amennyiben ennek megjavítására is kapnának pénzt, tökéletessé válna a légellátás.

 

A péceli római katolikus templom orgonájának felújításáról is írtunk korábban. A rövid történet: a Rieger-műhelyből 1899-ben kikerült gyártmány egymanuálos, és szépen megmaradt viszonylag eredeti állapotában. Az idők során javítgattak rajta, de átfogó restaurálás nem történt a hangszeren. Ezúttal, amikor elfogadták az árajánlatot, a helyi plébános megkérdezte Sipos Istvántól, hogy milyen állapotú a motor. Annak kicserélése ugyanis nem szerepelt a javítandó tételek között. Amint kiderült a motor ára, a plébános igent mondott a cserére, és már az újat építették be a szerkezetbe.

 

Egy érdekes történet fűződik a péceli templomhoz. Az orgona szemléjénél Sipos Istvánnak megakadt a szeme egy ismerősén, akit legalább 30 éve nem látott. Az idős férfiban felismerte első orgonatanárát, aki Budapesten, az Ecseri úti templomban vezette közel először a kisgyermek Istvánt az orgonához, s mutatta meg a hangszer működését, és segítette őt a hangok megszólaltatásában. Ő volt Varga András, a templom kántora, nem mellesleg a híres énekes, Varga Miklós bátyja. Most kántorhelyettesként Pécelen dolgozik Varga Andtrás, így nem volt véletlen a találkozás. Az orgona is megújult, gyönyörűen szól, és az átadás utáni szentelőn két fiatal művész szólaltatta meg a hangszert az egybegyűltek örömére.

 

Ugyanaz a plébános teljesít szolgálatot a Heves megyei Kápolnán és Detken (aki az egri érsek titkára is egyben). A detki templom orgonájának javítása miatt érkezett Sipos István a helyszínre, amikor a plébános kérte, a kápolnai hangszer is megér egy szemlét. Így is történt, ám mint kiderült, utóbbinál csak a fúvó szorult javításra. Ahogy a restaurátor fogalmazott: a fúvó ,,orrán-száján” jött a levegő, elkerülhetetlenné vált a rendbetétele. A detki hangszer viszont nincs jól, teljesen fel kellene újítani, csakhogy nincs rá pénz.

 

Cikkünket a földesi orgona javításával kezdtük. Amikor 2023 decemberében Sipos István ott járt, a református lelkész áthívta őt egy közeli faluba, Sápra. Megmutatta a mesternek az ottani, egymanuálos orgonát. A restaurátor nem gondolta, hogy egyhamar pénzt kerítenek a munkákra, ám a helyiek jótékonysági bált, gyűjtést tartottak, így meglett a fedezet a debreceni Kerékgyártó- műhelyben épített, százéves orgona felújítására.

 

Sipos István a kápolnai orgona fúvóját bőrözi (Forrás: Sipos István-archívum)

 

Kisebb feladatokra is felkérték Sipos Istvánt az év során, például novemberben a nyíregyházi Rotary Clubtól. A városban koncertet szerveztek Xaver Varnus-nak, és a program előtt szükségesnek látták az orgona karbantartását, hangolását. A kecskeméti társszékesegyházban, karácsony előtt szintén karbantartást, hangolást, alapos szervizelést igényelt az orgona, mely méreteiben tekintélyes, 3 manuálos, és a mester véleménye szerint más javítani való is lenne a hangszeren.

 

Beszélgetésünk előtt három nappal még Hajdúnánáson, a katolikus templomban dolgozott Sipos István. Az ottani orgonát 2009-ben teljesen felújították, de a motort nem cserélték ki, bár elég zajos, ám működőképes volt. Most megtörtént a cseréje, és kisebb karbantartási munkákat is elvégzett rajta a restaurátor.

 

Húzós, sok jövés-menéssel járó év volt 2024 Sipos István számára. A felsoroltakon kívül ebbe még az is belefért, hogy pünkösd hétfőn, amikor Pápakovácsin koncertezett Xaver Varnus, ő felügyelte az orgonát. Egy másik alkalommal a péceli orgonából elhozták a motort megjavítani azért, hogy majd a mezőberényi katolikus templom hangszerébe építsék be.

 

Egy síp a kézben a péceli orgonából (Forrás: Sipos István-archívum)

Bizonyosan áthúzódik 2025-re a Szekszárd melletti Decs református templomának orgonajavítása. A munkát megrendelték, Sipos István elhozott egy halom, felújítandó alkatrészt a nagybánhegyesi műhelyébe, és a terv szerint tavasszal a helyszínen folytatódik a munka. Mezőgyánba is készül a mester, mert szeretné a megkezdett munkát befejezni. Részösszegeket nyertek különböző pályázatokon – néhány 100 ezer forintot –, a kövegyi katolikus templom hangszerének, a csanádpalotai orgonának és a gannai hangszernek a restaurálására. Utóbbi település Pápakovácsihoz közel fekszik, itt található az Esterházy-család kriptája. A temetkezési hely fölötti kápolna orgonájának javítására is nyertek egy részösszeget. A mezőkovácsházi református templom hangszerében egy fúvó bőrözésére jutott pénz, és a földeáki katolikus templomban is zajlanak majd felújítási munkák. Detken szintén részösszeget nyertek, ugyanakkor gyűjtést is kezdeményeztek, és a remények szerint összeáll a teljes felújítás fedezete. Ugyancsak részösszeg áll rendelkezésre a nagymágocsi katolikus és a Szekszárd melletti Harc katolikus templomában a hangszerek javítására. A keceli katolikus templomban legfeljebb az orgona hangolására elég az elnyert pénz (itt tartották Xaver Varnus 2024-ben elhunyt édesanyjának gyászmiséjét, ugyanis a család innen származik). A szentesi református nagytemplom Amster-orgonája legalább akkora, mint a békési. Átfogó restaurálására kellene vagy 40 millió forint, ehelyett 400 ezret kaptak. ,,Ez vicc!” – kommentálta Sipos István.

 

Egy éve Sipos István két konkrét feladatot jegyzett a naptárában, a földesi és a mezőgyáni orgona felújítását. Aztán teljesen átíródott a programja. Most tucatnyi munkát sorolt 2025-re, és a sornak bizonyosan nincs még vége, hiszen nem említettük a nagylaki szlovák evangélikus templom orgonáját, amely a használhatóság határát súrolja. Mivel tartalmas hitélet zajlik a templomban, a hangszert minden nap megszólaltatják, amíg lehet. És a sornak nincs vége, újabb és újabb helyszínekről jönnek a vészjelek: mentsük meg az orgonákat!

 



<
++++
>
Kérjük, hogy a nagyobb méretben való megtekintéshez kattintson a képre!


A hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak engedélyezett.
A regisztrációhoz kattintson ide!
A bejelentkezéshez kattintson ide!

Cikkel kapcsolatos hozzászólások, észrevételek:

Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.