2024. december 14., szombat,  Szilárda
 
 
 
 

Címlap

[S a többi...]
2024. október 30., szerda
Amiknek meg kell lenniük
Dr. Reisinger János irodalomtörténész Mit nyerhetünk a Bibliából? címen meghirdetett előadása, a Sarkad Városi Képtárban
Szerző: Zsidov Magdolna
Rendhagyó előadásnak lehettek részesei azok, akik október 16-án, a Sarkad Városi Képtár hangulatos kiállító- és előadótermében összegyűltek.

Dr. Reisinger János azzal az állítással kezdte a téma kifejtését, hogy az évezredek történelmében kétségtelen bizonyítást nyert bibliai próféciák, eseménykronológiák igazolják a Biblia kijelentéseinek igazságtartalmát. Kép: Pixabay

 

Dr. Reisinger János, irodalomtörténész, bibliakutató, miután üdvözölte a közönséget, körbenézett a teremben és nem tudta eltitkolni, mennyire meglepte, hogy az előző, májusi előadáshoz képest, mennyivel kevesebb érdeklődő jelent meg. Ahogy mondta, mindezt annak tulajdonítja, hogy az emberek egyre csalódottabbak, mind a jelen, mind a jövő kilátásait tekintve. Így, mivel Bibliaismeretük gyér, vagy nincs is, kételkednek az isteni közreműködésben, egyáltalán az isteni gondviselésben.

 

Ezt követően Reisinger János felvetette, hogy nem is annyira előadást képzelt el ez alkalomra, sokkal inkább közte és a hallgatók között kibontakozó elmélkedést arról, amit az előadás meghirdetett címe is jelez, vajon mit lehet nyerni a Biblia ismeretéből? Azzal az állítással kezdte a téma kifejtését, hogy az évezredek történelmében kétségtelen bizonyítást nyert bibliai próféciák, eseménykronológiák igazolják a Biblia kijelentéseinek igazságtartalmát. A Biblia próféciáit nem szabad és nem is lehet a jóskönyvek kategóriájába helyezni, mivel minden egyes jelképrendszere, idői kijelentése az elmúlt történelmi eseményekből ellenőrizhető, s ami a múltban bebizonyosodott, az minden kétséget kirázóan az elkövetkezendőkre is megállja a helyét. Nyelvezetét, írott szövegeit tekintve is teljesen eltér az ismert jóslatoktól – állította összevetésként az előadó.

 

Dr. Reisinger János fájlalta a téma iránti gyér érdeklődést. Kép: Szerző

 

A beszélgetés indításául Reisinger János elmondta, hogy a Biblia a tiszta törvények, kijelentések könyve, amely minden korszakban megállja a helyét. Nincs elévülési ideje, nem kell újrafogalmazni, mivel örökérvényű szabályokat tartalmaz az etikus emberi élet szempontjából. Érthető, világos beszédek, amik szimbolikus, jelképes, de mégis világos üzeneteket tartalmaznak az emberi történelem kezdetétől, a jelenen át a jövőig. Ahogy mondta, annak ellenére, hogy a Bibliát erősen támadják és írásait, íróit kétséggel fogadják, mégis, a bizonysággá lett történések megerősítik, hogy nem pusztán emberi okoskodás terméke. A Biblia kinyilatkoztatása szerint az iratok szerzői: álomban, látomásban és gondolat által kapták az ihletett szövegeket. Az álom és a látomás is fontos közlésrendszer, de igazán a gondolati sugallatok a meghatározók. Mert mind az álmot, mind a látomást átélt próféta, a saját gondolati küzdelmei, elmélkedései által kapott megerősítést az üzenetek értelméről. Ennek kapcsán, a ma élő emberek viszonylatában, fontos, hogy az emberek ne csak elhiggyenek, hanem minden dolognak járjanak utána, ellenőrizzék a hallott, tapasztalt dolgokat. A hiszékenység megcsalja az embert, csak a tudatos keresés győzheti le a tévedést.

 

Ilyen előzmények után az előadó megszólította a közönséget, hogy tegyék fel kérdéseiket, mit tartanak fontosnak a jelenlegi világesemények között. Az első kérdés Kína gazdasági, technológiai, tudományos, területi terjeszkedését, hatalmi törekvéseit érintette. De ezen túl a többi kérdés is szinte kizárólag a napjainkhoz köthető kétségek, borzalmak, akár háborús viszályok, akár természeti csapások, klímakatasztrófák színterén foglalkoztatták a jelenlévőket. A kérdezők között említést nyert a Michalda nevezetű, a 17-18. szabad tájékáról származó, a békéscsabai szlovákság körében ismert jóskönyvben foglalt sárga veszedelem is (erről a könyvről 2023-ban, cikk jelent a BEOL-on – sic!).

 

Merre halad a történelem?  Nabukodonozor álmának álló szobra, Reisinger János könyve. Kép: Szerző

 Minden feltett kérdésből kiérződött az aggódás a világunkban végbemenő súlyos események miatt, amelyek mély elgondolkodásra késztetnek. A világ nyugtalansága behatol az otthonokba, feszültséget szít a családok és az egyes emberek életében.

 

Környezetünk beteg és nyugtalan, jellemezte korszakunkat Reisinger János, s érzékletes képekkel támasztotta alá, hogy minden tekintetben zavar és bizonytalanság uralja a nemzeteket, s hogy Kína lenne a világuralom győztese, erre még csak utalás sincs a Bibliában. Sokkal inkább egy olyan hatalom jelent veszélyt, amely szövetségre lép az Isten teremtői voltát megmásító intézményrendszerrel. Az is nagy kérdés, hogy világbéke vagy világégés lesz? Van-e megoldás, van-e belátható jövő? Be fog-e következni világunk összeomlása, vagy van menekülési útvonal? Sorolta mintegy összegzésként a kérdéseket.

 

Hogy baj van a világban, ezt már nemcsak a Biblia, de a korszak nagy tudósai is előrevetítik. Az előadó nem hagyott kétséget afelől, hogy ez az összeomlás a küszöbön áll, de azt, hogy miként, a Biblia nem hagy kétséget egy prófétikus látomásból kivetítve. A babiloni uralkodó, Nabukodonozor látomásában egy szobor alakjában jelent meg neki a világi hatalmak egyre gyengülő képe. Végül az utolsó hatalom, az álló alak lábának, vegyes alkotóelemekből összeálló, erőtlen szövetsége miatt, a szobor összeomlik, de nem kéz érintése által. Ebben a jelképben egyértelműsíti a prófécia, hogy félelemre nincs ok, nem egy atomszerkezethez kapcsolódó gomb megnyomásával, hanem egy másfajta befejezéssel rendeződik át világunk. Ezek okozatai, részben az ember rombolta erkölcsi törvények, valamint a szintén ember által megroggyant természetben bekövetkező katasztrófák. A Biblia üzenetének reménysége, hogy a teremtő nem engedi, hogy a teremtett világa, benne az ember elpusztuljon. Földünk megmentésére Istennek megmentő terve van, mert az igazság bármilyen elnyomás alá van vetve, de végül győzedelmeskedik, mert az igazság minden földi hatalomnál nagyon erő.

 

Lehet hit nélkül élni, de kérdés, hogy megéri e? Plutarkhosz az ókori filozófus úgy fogalmazta: „Bizonyára lehet találni városokat falak nélkül, irodalom nélkül, házak nélkül, de még senki sem látott várost templom és istenség nélkül és nem is fog látni.” Az előadás végkicsengése azt erősítette meg, hogy lázadozhat az emberiség a teremtés rendje ellen, de végül mégis ez az erő menti meg a világot a jóra törekvő emberekért.

 

 

Kép1: Dr. Reisinger János azzal az állítással kezdte a téma kifejtését, hogy az évezredek történelmében kétségtelen bizonyítást nyert bibliai próféciák, eseménykronológiák igazolják a Biblia kijelentéseinek igazságtartalmát. Kép: Pixabay


Kép2: Dr. Reisinger János fájlalta a téma iránti gyér érdeklődést. Kép: Szerző

Kép3: Merre halad a történelem?  Nabukodonozor álmának álló szobra, Reisinger János könyve. Kép: Szerző



<
+++
>
Kérjük, hogy a nagyobb méretben való megtekintéshez kattintson a képre!


A hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak engedélyezett.
A regisztrációhoz kattintson ide!
A bejelentkezéshez kattintson ide!

Cikkel kapcsolatos hozzászólások, észrevételek:

Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.