Címlap
A Trommelgeiger - tükörfordításban Dobhegedűs - együttes, Gothard Wagner hegedűs és Andreas Luger dobos kettősére épül. Hagyományos osztrák zenét elevenítenek fel. A zenészek felnéznek a magyar táncházmozgalomra, amely táncfesztivál elindítására is ösztönözte őket. A Sunnseitn Tanzlust 30 éve alatt nemzetközi hírű lett. Az eseményen több alkalommal fellépett már Szokolay- Dongó Balázs is, aki Fábri Géza kobzossal, népzenésszel együtt, házigazdaként kíséri Gyulára az osztrák muzsikusokat. Látogatásukhoz, a báró szülőfalujának alapítványi képviselői is csatlakoznak.
Gothard Wagner és zenészei, táncosai Fábri Géza kíséretében többször jártak már Gyulán zenélni, a Harruckern János Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium diákjainak megismertetni az intézmény névadóját, a takács fiaként született, báróvá emelkedett nemes személyét és munkásságát.
A Gyulára látogató Trommelgeiger zenekar túláradó zenéje rögtönzött formában kelti életre az ősi osztrák népzenét a dob és a hegedű felállásban. Gothard Wagner hegedűsnek és Andreas Luger dobosnak szempont a kortárs zene szeretete, ami a hagyománnyá vált ősi fonal mentén megengedi, hogy az szólaljon meg, aminek éppen helyét érzik. Kissé ellentmondásos módon, a részben rögtönzött valzer, polka, stájeri, lúdleri, arien csúfolódó dallamokat táncoltatva, bökdösve, ütögetve adják elő, vagy valami egészen újat alkotnak. A muzsikusok szerint „azt játsszuk, ami belülről jön, és amit a hallgatók és táncosok kívánnak. Amikor a zenészből muzsikus lesz, akkor az üldögélők táncossá, a nézők hallgatókká válnak. Legjobb esetben feloldódik a színpad és közönség, feloldódnak a műsor és a muzsika közötti határok.”
A Trommelgeiger zenekar (Gotthard Wagner – hegedű, ének és Andreas Luger – ütősök) augusztus 18-án, vasárnap, 17 órakor ad koncertet az Almásy-kastély parkjában. Az előadás vendége Szokolay-Dongó Balázs zenész, népzenész, (furulyák).
---------------------------------
Háromszázhatvan éve született Harruckern János György
Schenkenfelden Felső-Ausztriában, Linztől északra fekszik, negyed órányi autóútra a cseh határtól. Négy éve, 2018-ban, nem egészen 1600-an lakták. Legismertebb szülötte Harruckern János György nagybirtokos, aki idén 360 éve, 1664. március 25-én, született. A takács fiaként született, későbbi bárónak a hadseregnél végrehajtott élelmezési reformja jelentős megtakarításokat jelentett az udvarnak. Elismerésül, III. Károly magyar királytól 1710-ben, udvari kamarai tanácsosi tisztséget, majd lovagi és bárói címet kapott. Ezzel járt a kincstárra visszaáramlott, gazdátlanná vált javak juttatása is Békés, Csongrád és Zaránd vármegye területén.
Többek között, Harruckern tulajdonába került a Gyulai Vár is, ő kezdte építtetni a gyulai kastélyt, amelyet ma Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpontként ismerünk. A báró 1729-től, 13 évvel később bekövetkezett haláláig, Békés vármegye főispánja volt. (Forrás: Erkel Ferenc Nkft.)
------------------------------------------
Kép1: A Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont parkjában, a kastélyépítő Harruckern báró szülőfalujának muzsikusai lépnek fel vasárnap, 17 órától. A képen a kastély és parkjának részlete. Kép forrása: YouTube
Kép2: A gyulai Harruckern-kastély (később Harruckern-Wenckheim-Almásy kastély, jelenleg Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont), 1862-es metszeten. Kép forrása: Aradi Hírek
Kép3: Harruckern János György báró - németül Johann Georg Freiherr von Harruckern – (Schenkelfelden, 1664. március 25. – Bécs, 1742. április 28.) osztrák származású - Felső-Ausztria, Oberösterreich -, magyar nagybirtokos, Békés vármegye főispánja. Hivatali idő: 1729. május 22. – 1742. április 18. Forrás és kép: Wikipédia
Kép4: Báró Harruckern János György szülőfaluja, az ausztriai Schenkelfelden, 2016-os látképen. Kép forrása: Wikipédia
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.