Civilek
A programot a Békéscsabai Turisztikai Egyesület (BTE) elnöke, Gulyás Péter nyitotta meg. Örömmel nyugtázta, hogy a teremben szép számmal jelentek meg a turisztikai szakma leendő képviselői is. (Ahogy tudjuk, a békéscsabai „közgéből” érkeztek a diákok.) Utalt arra, hogy szeptember 27-e a turizmus világnapja, mely idei megünneplésének nemzetközi központja éppen Budapest lett. Az eseményről vidéken is megemlékeztek országszerte.
Hangsúlyozta, hogy a BTE és a Gyulai Turisztikai Egyesület együttműködése – nem előzmények nélkül – tovább formálódik, erősödik. Ez azért is fontos, mert a térség a kiemelt turisztikai státusra pályázik. (Várhatóan kormányhatározat is szentesíti majd ezt, méghozzá hamarosan.) A helyi értékek feltárása fontos a turisztikában is, felismerhető ennek közösségteremtő ereje.
Az elnök bemutatta egyesületük tevékenységét. A BTE 2009-ben alakult, jelenleg 40 tagjuk van. A helyi Tourinform Irodát 2016-tól ők működtetik – a város önkormányzatának támogatásával. Példaként említette meg, hogy Békéscsabán a városba érkezők immár közel 60 ezer vendégéjszakát töltenek az év során.(Ennek mintegy 90 százaléka kereskedelmi szálláshelyeken valósul meg.) A város turizmusának fejlődési dinamikáját jellemzi. hogy igen sok és nagy horderejű, ilyen célú beruházás folyik a városban, a jövő is hasonlóan alakul.
Gulyás Péter az első előadás(ok) megtartására Babcsákné Solymosi Tímeát, a Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. projektmenedzserét kérte fel, méghozzá kettős minőségben. A fővárosba utazása miatt távollévő Vass Csaba projektmenedzser a „CsabaPark fejlesztésének új elemei”-ről szóló előadását is ő ismertette, majd saját témáját fejtette ki.
A Csabapark említését a közelgő újabb kolbászfesztivál is időszerűvé tette. Miután az „kinőtte” a sportcsarnokot és környékét, új, tágasabb helyszíne (talán már jövőre) a Csabapark lesz. Erre a Gyulai úton haladók máris ráláthatnak, ám a négy ütemben megvalósuló fejlesztés „nagykorúsítja” majd. A projektfüzér célja: a kolbászkultusz ápolása, a szórakoztatás és a gasztronómia előtérbe helyezése. A Csabapark területe a Gyulai út, a Körte sor és a Degré utca által határolt jatalmas telek, a parkerdő egésze lesz.
Az I. ütem még 2012-ben indult. Ennek objektumai más ma is láthatók. A II. ütem 1 milliárd forintot meghaladó pénzből valósul meg, 2019 őszéig. Ami ennek része: például pálinkamúzeum, bormúzeum, műfüves focipálya létesítése. A Csabaparknak körte-sori bejárata is lesz. A mesterséges tavat már kialakították. A III. ütem megvalósításához úgy 740 millió forint áll rendelkezésre, s a jövő év végéig kell elkészülni vele. Ennek részeként szolgáltatóházat alakítanak ki a volt Trófea étteremből, (nem vizes) csúszdaparkot létesítenek, Sétányok, pihenőhelyek jönnek létre – a tó körül is – megvilágítással. Talán meglepő, de a távolabbi Haán Lajos és a Szabó Pál tér megújítása ugyancsak része ennek a projektnek. A IV. ütem során újabb 1 milliárd forinttal gazdagodik a város. A munkálatokkal 2019 végére végeznek. S a projektütem tartalma? Fejlesztik a kolbászkészítő üzemet, (bármilyen meglepő) sípálya is létesül (műanyag borítással), „hófánk-csúszda”, mászótorony, drótkötélpálya jön létre, s felújítják a műemléki szélmalmot.
Babcsákné Solymosi Tímea saját előadása – az ilyen projektnévvel illetett területre utalva – „A Munkácsy-negyed projekt bemutatása” címet viselte. Ha a várost kevésbé ismerők számára is fel akarjuk villantani a helyszínt: ha az Élővíz-csatorna hídján átkelünk, s a Gyulai úton, a kórház felé folytatjuk utunkat, akkor (nagyjából) bal oldalon a kórházig húzódó, jobb oldalon a Munkácsy-emlékházzal bezárólag érintett területről van szó, sőt, még a híd előtt a Csabagyöngye vonala és a Munkácsy múzeum is része a projektnek.
Csaknem 3 milliárd forintot használnak fel a negyed rekonstrukciójára. (Mint hallottuk, ebben nincs EU-s, csak állami pénz.) E projektnek is a jövő év végéig kellett volna megvalósulnia, de a rengeteg tennivalóra tekintettel a befejezési határidő elhalasztását kérték és ezt engedélyezték is számukra.
Megújul az Urszinyi-Beliczey kúria, melynek fejlesztése révén méltó helyet kap a megyeszékhely bábszínháza, de más funkciói is lesznek, parkja szintén megújul. A Munkácsy-emlékház megszépül, s 1994 után most megfrissül kiállítása is. E térségbe szobrokat helyeznek el, zenepavilont alakítanak ki. A „Munkácsyban” fejlesztik a borospincét is. A Múzeum állandó kiállítása korszerűsödik, s a bejárati lépcsősorra egészalakos Munkácsy-szobor kerül. De rendezik a könyvtár előtti s melletti parkot is. Kis bizonytalansági hangsúllyal hallhattuk azt, hogy (nyilván nem a projekt részeként) parkolóház lehet a volt Körös hotelből. Rehabilitálják a Kiss Ernő utca – Kórház utca közötti hidat, odébb a gyalogoshidat szélesítik. Az elképzelések között egy sor „szoft-elem” (például programkínálat) is szerepel.
Ezután egy „gyulai blokk” következett.
Jónás Balázs, a gyulai Tourinform-iroda vezetője a gyulai TDM- (Turisztikai Desztináció Menedzsment szervezetet mutatta be. (A „desztináció” fogalmának jelentése ez esetben: „élményközpont” lehet.) Gyula vonzerejét az idegenforgalmi komplexitásban kereshetjük – tudtuk meg. A turizmus Gyulán a virágkorát éli. Minden más mellett nagy hangsúlyt fektetnek a programkínálatra. Az előadó szinte teljes részletességgel tárta fel a témát, érzékelhetően semmit sem kívánt eltitkolni. Hangsúlyozta az aktív turizmus, a gasztronómia jelentőségét is. Kiderült, hogy Gyula egyaránt jól áll a szálláshelykínálat mennyiségi és minőségi biztosításában. Persze, igyekeznek még több panzió nyitását előmozdítani. Van 10 nagy hotel a városban, de a vendégek felét magánszálláshelyek fogadják. A 2010-es (amúgy sem csekély) vendégéjszaka-szám mára megduplázódott. Gyula turisztikai kínálatának hangsúlyos eleme a kultúra, de a most 150 éves kolbászgyártás, a sör- és pálinkakultusz is kínálatukban szerepel. Persze a természeti környezet sem utolsó szempont.
TDM-szervezetük 2010-ben alakult. Működésük lényege: szoros együttműködés a partnerek között. A továbblépés célja: Gyulát 10 év múlva a nemzetközi gyógyhelyek között szeretnék látni. Gyula rendszeresen az ország 10 legnépszerűbb városa között található. Most a román piac meghódításán fáradoznak. Hallottunk honlapjukról, Facebook- és instagram-kapcsolatukról, a kedvezményeket nyújtó városi kártyáról. Garantálják, hogy a Gyulán tartózkodók minden egyes nap találkozhatnak valamilyen programmal.
A záró előadást Kiss József, a Gyulai Turisztikai Egyesület elnöke tartotta. Gyula és Békéscsaba együttműködésének fontosságát emelte ki ő is, például a turisztika területén. Az egyesület 1991-ben alakult, rövid ideig Gyulai Idegenforgalmi Kamara néven működött. Céljuk: hozzájárulni ahhoz, hogy a turizmusban érdekeltek maximális hatékonysággal működhessenek – immár a közép-békési térségben. A mintegy 150 fős tagságot olyanok alkotják, akik tevékenysége valamilyen módon a turisztikához kötődik. Turisztikai marketingjükben fontos szerepe van az oktatásnak, legyen az szakmai, vagy például adózási és más.
Jelezte: a vendégéjszakák növekedése mellett fontos figyelni a vendégek költésére is. Egyaránt figyelmet kell fordítani új vendégek megnyerésére, illetve a visszatérőkre. Az egyesület átadja tagjainak a felmerült ötleteket. Az egyesület érdekképviseletet is ellát, egyezteti az érdekeket. Segítik a turisztikát érintő helyi szabályozások megalkotását, a tagságot értesítik a pályázati lehetőségekről. Komolyan veszik, hogy a turisztikában érdekeltek leüljenek egy asztalhoz, s akár vitázzanak is – ez jót tesz az eredményességnek. Gyulán is örülnek annak, ha kiemelt turisztikai térség részesei lehetnek majd. S ebben kitüntető szerepe lehet Gyula és Békéscsaba, valamint környékük turisztikai együttműködésének. Ennek gyümölcse lesz, ha közös termékeket tudnak majd kínálni. A „térségi szemlélet” meghonosodása új dimenziót kínálhat majd az itteni turisztika számára. Alapelvként idézte: minden érkező vendég lehetőség a turisztika szereplői számára. Fontosnak ítélte, hogy a fejlesztések emberléptékűek legyenek, s a helyi lakosság is hasznosítani tudja azokat. Kiss József szólt továbbá az egyesület által szervezett tanulmányutak jelentőségéről.
Zárszavában Gulyás Péter elmondta, hogy terveik szerint október 18-án, csütörtökön (s remélhetően ismét a Csabagyöngyében) folytatódik e nyilvános program (a Helyi szintű komplex programok Békéscsaba területén elnevezésű EU-s projekt részesként). Ezt követően szűkebb körben pódiumbeszélgetés folyt Békéscsaba és Gyula turisztikai együttműködéséről.
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.