Publicisztika
Noha, a 20. század két világháborújában és a hidegháború évtizedeiben Svédország semleges ország maradt, diplomatái önfeláldozó, embermentő munkát végeztek országunkban. Sok honfitársunknak adtak menedéket, például Szent-Györgyi Albertet is svéd diplomaták bujtatták el a német üldözői elől. A rendszerváltás után, a két ország diplomáciai kapcsolata elmélyült, kulturális, tudományos együttműködésünk gazdagabbá vált.
Svédországban, országszerte jelentős számú magyar honfitársunk él. Egyes becslések szerint számuk 25-35 ezer közé tehető. 1956-tól 1958-ig körülbelül tízezer magyarországi menekült érkezett az országba, átmenetileg menekülttáborokban helyezték el őket.
A skandináv országban, mintegy hatvan svéd nyelvű könyv olvasható, amely részben, vagy teljes egészében az 1956-os magyar szabadságharcról szól. (A könyvek körülbelül felét más nyelvből fordították svédre, a többi svéd szerzőktől származik.)
Az elmúlt 12 évben, egy kisvárosnyi, 9 ezer 769 magyar állampolgár telepedett le. Az óhazával nem szűnt meg kapcsolatuk. Magyar művészek, tudományok művelői járnak közéjük, emlékeznek meg közösen nemzeti ünnepeinkről. A kint élő magyar közösségek az aktuális magyar vonatkozású eseményeket figyelemmel kísérik, így napjainkban a svéd NATO- csatlakozás ratifikálása körüli huzavonát is.
Egy nem teljes körű felmérés szerint a svédországi magyarok 69 százaléka egyértelműen támogatja Svédország NATO-csatlakozását, tizedük csak részben ért egyet a csatlakozással, és 17 százalékuk kifejezetten ellenzi azt. A Stockholmba látogató Fidesz-delegáció márciusban tett, reményt keltő nyilatkozata szerint Svédország tagsága erősíti a NATO-t, és Magyarország támogatja a szervezetbe felvételét. A legnagyobb svéd kormánypárti erő vezetője pedig azt nyilatkozta, hogy egymás tiszteletén alapuló, új fejezetet kívánnak nyitni a svéd-magyar kapcsolatban.
Elmúlt a nyár. A NATO-csatlakozás ügye még mindig nem került a magyar parlament elé. Az egymás tiszteletén alapuló, hagyományos svéd-magyar együttműködés jövője még nem kezdődött el.
Megjegyzés: A szerző írása előzőleg, október 5-én, a www.vitalap.hu felületének ezen a helyén jelent meg: https://www.facebook.com/margit.szoke.58
Kép1: A svéd főváros, Stockholm látképe. Kép forrása: Szerző
Kép2: A Magyar Ház Stockholmban. Kép forrása: Szerző
Kép3: Karinthy-emléktábla annak a kórháznak a falán, ahol agyműtétet végeztek az írón. Kép forrása: Szerző
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.