Közéleti tények
Novák Irén művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár a pénteki ünnepségen egyedinek és pótolhatatlannak nevezte az Operát. Elődeink bölcs döntést hoztak, amikor úgy határoztak, Magyarországnak szüksége van önálló dalszínházra.
Nicolas Payne, a londoni Királyi Opera, az Angol Nemzeti Opera és az Opera Europa nemzetközi ernyőszervezet alapító igazgatója emlékeztetett, hogy az 1890-es évektől, az európai kultúra középpontja fokozatosan keletre húzódott, miközben az operaértők körében Moniuszko és Smetana neve mellett Erkelé is bekerült a köztudatba. A színházi szakember méltatta a Magyar Állami Operaház vezetése által létrehozott Eiffel Műhelyházat és ifjúsági programjait.
Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója felidézte, hogy több, mint négy évszázada, az opera és a balett műfajának születésekor, a három részre szakadt Magyarországon, még külső és belső harcok dúltak. Kétszáz évvel később intézményesült az operajátszás és a dalszínházi műfajok önálló otthonra leltek az Andrássy úton. A következő 20 évben, az opera műfaja Magyarországon is beérte európai kortársait. A főigazgató szerint a 140 évvel ezelőtt felavatott Operaház ,,nem a múltat vagy önmagában a művészetet őrzi, az operakultúra ebbe az operaházba az európai ember lényegét sűríti egybe".
Az évforduló alkalmából, megújult a dalszínház DigiTár nevű digitális archívuma, amelyben több, mint 60 ezer előadás, mintegy 7 ezer művész és több, mint 6 millió adat érhető el. A közeljövőben a médiatár több tízezer, eddig sosem látott, nagy felbontású fotóval bővül.
A Magyar Királyi Operaház 1884. szeptember 27-én nyílt meg a nagyközönség előtt, az uralkodó I. Ferenc József osztrák császár és magyar király jelenlétében. (Forrás: MTI)
---------------------------
A Magyar Állami Operaház Magyarország egyetlen, nagy létszámú társulattal rendelkező dalszínháza. Az épület Budapest egyik legjelentősebb 19. századi műemléke, neoreneszánsz stílusban épült Ybl Miklós tervei alapján. A nyitó díszelőadáson a Bánk bán első felvonását, a Hunyadi László nyitányát és a Lohengrin első felvonását adták elő Erkel Ferenc (Németgyula, 1810. november 7. – Budapest, 1893. június 15.) vezényletével. Erkelt az Operaház örökös főzeneigazgatói címével tüntették ki. Erkel Ferenc születésnapja 2013 óta a magyar opera napja. Ezen a napon nyitották újra az operajátszás másik helyét, az Erkel Színházat is. (Forrás: Wikipédia)
Kép1: A Magyar Királyi Operaház 1884. szeptember 27-én, nyílt meg. Forrás és kép: Wikipédia
Kép2: Erkel Ferenc Az 1880-as évek végén, Pollák Zsigmond metszete Ellinger Ede fényképfelvétele alapján. Forrás és kép: Wikipédia
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.