2024. szeptember 11., szerda,  Teodóra
 
 
 
 

Címlap

[Sport]
2024. szeptember 03., kedd
Reggeltől estig pezsgett a víz
Szarvason, 11 csapat három nap alatt, 28 mérkőzést vívott egymással, két korosztályban - Fodor Ádám: Bátyám elkötelezett azon a téren is, hogy segítse a mai fiatalok fejlődését
Szerző: Jávor Péter
Kétségkívül remek kezdeményezés volt, és komoly visszhangja van a negyedik ízben kiírt, a Békés vármegyei Szarvason megrendezett, Fodor Rajmund Kupa utánpótlás felkészülési vízilabdatornának, amit a békéscsabai vízilabdaklub online felületének (csabapolo.hu) beszámolójára sűrű kattintások is alátámasztanak.

A kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó ma már játékvezető és az utánpótlás segítője. Kép forrása: Szerző

 

Mielőtt a vezetőedzői értékelésre rátérnénk, itt érdemes megemlíteni egy dolgot: mindenképpen rendhagyónak számít, hogy a Fodor Rajmund Kupa további kupaelnevezéseket is takar. Mégpedig, egyrészt egyben ASI Vasas Kupaként is zajlottak az események három napon át, ahol végül a 2013-as születésűek viaskodtak a helyezésekért és a trófeáért. A 2012-ben születettek pedig a Békésút Kupa jegyében is küzdöttek.

 

Maradva az utóbbinál: nemrégiben beszámoltunk arról a hazai rendezésű, serdülő korosztálynak kiírt felkészülési tornáról, amelyet ugyancsak a békéscsabai Békésút Kft. támogatott. De hogyan került a csabai vízilabdaklub látókörébe ez a cég? A legegyszerűbb onnan megközelíteni, hogy a tulajdonos, Karakas József egykoron maga is ezt a sportágat űzte. Vagyis érthető a kötődés. De ki is Karakas József, és hogyan került a csabai pólós életbe? – erről már őt magát kérdeztük.

 

– Még 2004-ben, amikor Termál Vízilabda Sport Klub néven futott a póló a megyeszékhelyen, akkor kissrácként kerültem le az uszodába – tudtuk meg Karakas Józseftől. – Rögtön megfogott a víz és a labda, így aztán majdnem tizenöt évig űztem is a sportágat békéscsabai, az egyetemi évek alatt pedig debreceni színekben az OB I B-ben. Az utánpótlásban, majd a felnőttek között is kapusként jegyeztek. De kicsit visszakanyarodva a még régebbi évekbe: édesapám baráti, munka- és szponzori kapcsolatban volt a klub elnökével, ma is játékosával, Borsos Pállal (ekkortól ered a Swietelsky-Békéscsaba elnevezés – A szerk.). Ez a sporton túli kötődés számomra is megmaradt, vagyis nemcsak sport-, hanem munkakapcsolatot is jelent azáltal. A cégemen keresztül támogatom a klubot, innen jött a Békésút Kupa elnevezés, de már a napokban elkezdtünk tárgyalni arról, hogy milyen újabb szponzorációs szerződést köthetnénk.

 

A gyermek III. korosztályos bronzérmes csabai csapat. Kép: Balogh Norbert

 

Visszatérve a szarvasi tornára: a résztvevő 11 csapat három nap alatt, 28 mérkőzést vívott egymással, két korosztályban. Vagyis reggeltől estig pezsgett a víz a szarvasi Szent Klára Gyógyfürdő fedett 25 méteres versenymedencéjében. Korábban, a két utánpótlás korú csabai csapat fiatal edzője, Katona Péter már elemezte a gyerekek teljesítményét, most a vezetőedzőt, Fodor Ádámot kértük fel hasonlóra: - Megerőltető menet volt a három nap, de nagyon hasznos valamennyi csapat számára. Olyan együttesekkel játszhattunk, amelyekkel szinte sohasem találkozunk, ugyanis ezek nyugat-magyarországiak vagy fővárosiak. Ezért jó erőfelmérő abból a szempontból, hol is tartunk országos szinten. Ez kölcsönös, mert ők is össze tudják hasonlítani magukat a kelet-magyarországiakkal. Tapasztalatom, hogy sem technikailag, sem taktikailag, sem gyorsaságban nem vagyunk elmaradva tőlük, vagyis ez bizakodásra ad okot, jó úton járunk. Ugyanakkor azt is felmérhettük, hol vannak hiányosságaink, miken kell még javítani, dolgozni. Mondtam is edzőkollégámnak, Katona Petinek, hogy a három nap ránk eső tíz mérkőzése alatt nagyot léptek előre a gyerekek. Igencsak intenzív terhelést kapott minden fiatalunk. Nem beszélve arról, hogy most nem a telefonjaikat nyomkodták, hanem a meccseink közötti szünetekben is figyelték az ellenfelet, tanulták a vízilabdát. S ha már tanulták: a jó pap is holtig tanul, vagyis mi edzők is igyekeztünk megfigyelni, hogy más csapatok trénerei milyen taktikákat alkalmaznak, hogyan működik a csapatuk. Ez is tanulságos volt számunkra.

 

Más érdekesség is szóba került, amit a kétszeres olimpiai bajnok, Fodor Rajmund testvére, Fodor Ádám így ecsetelt: – Egy ilyen torna nagy szervezést igényel, ebbe egy kicsit én is besegítettem, de most nem rólam szóltak a dolgok. Bátyám elkötelezett azon a téren is, hogy segítse a mai fiatalok fejlődését, ezért is hívta életre négy évvel ezelőtt ezt a tornát, ami az utánpótláscsapatok szakmai fejlődését hivatott elősegíteni. Akár direktben is. Akadt rá példa, hogy játékvezetés közben megállította a mérkőzést, és elmagyarázta a gyerekeknek, mit csináltak rosszul, hogyan kellett volna másképp cselekedni a vízben. Máskor négy kontrafalt esetén pedig felhívta a játékos figyelmét, hogy ez nem járható út. Egyszóval továbbra sem kopott meg a vízilabda szeretete, ami ma segítéssel párosul.

 

 A gyermek IV. korcsoportos negyedik helyen záró békéscsabai egylet. Kép: Balogh Norbert

 

Kép1: A kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó ma már játékvezető és az utánpótlás segítője. Kép forrása: Szerző

 

Kép2: A gyermek III. korosztályos bronzérmes csabai csapat. Kép: Balogh Norbert

 

Kép3: A gyermek IV. korcsoportos negyedik helyen záró békéscsabai egylet. Kép: Balogh Norbert



<
+++
>
Kérjük, hogy a nagyobb méretben való megtekintéshez kattintson a képre!


A hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak engedélyezett.
A regisztrációhoz kattintson ide!
A bejelentkezéshez kattintson ide!

Cikkel kapcsolatos hozzászólások, észrevételek:

Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.