Közéleti tények
- Ma, hajnalban, román idő szerint fél 5 körül, erőszakkal áttörték az iskola falát, és elfoglalták a templomi tereket, a sekrestyét, és az udvart is. Ezzel gyakorlatilag lehetetlenné tették a liturgia végzését abban a templomban - számoltak be a történtekről a premontrei rendház védelmében létrehozott Istoria Ordinului Premonstratens din Oradea Facebook-oldalon. Hozzátették, hogy a történtek súlyosan sértik a vallásszabadságot, az egyházi autonómiát és a tulajdonhoz való jogot.
Fejes Rudolf Anzelm a közösségi oldalra feltöltött videófelvételen elmondta, a templomhajón kívül, csupán pár ehhez kapcsolódó kis helyiség maradt használatukban, de nincs illemhely, vezetékes víz és az áramellátás is bizonytalan. - A templomnak volt úgynevezett stációs folyosója, amit az elődeim lehatároltak, az maradt meg és a templom melletti kicsi részecskék, a Szent József-kápolna, ahol a templomnak az irodája van. De nincs WC-nk sem, nincs vízcsapunk sem, és nem tudom, meddig lesz áramunk - mondta el az apát. Mint közölte, a templom áramellátása talán megoldható, de a többi helyiségnek a villanyhálózata a lefoglalt sekrestyééhez kapcsolódik.
Elmondta, hajnali fél ötkor kutyaugatásra és zajra ébredt, és amikor átment a rendház ebédlőrészébe, már jókora nyílás volt a falon. Az önkormányzat emberei - Cristian Popescu, a polgármesteri hivatal ingatlanügyi ügyvezető igazgatóhelyettesének vezetésével - fúrógéppel áttörték a falat, akkora nyílást ütöttek rajta, amelyen egy ember ki-be járhat. Az apátot és a helyszínre érkezett híveit felszólították, hogy ürítsék ki a helyiségeket, majd lefoglalták ezeket. A közös ajtót elzárták a rendnél maradt premontrei templom tereitől.
Az apát megkongatta a templomharangot és a 112-es sürgősségi hívószámot is felhívta. A kiérkezett rendőr azonban azzal érvelt, hogy az önkormányzatnak érvényes építési engedélye van, és hiába fellebbezte meg az apát a végrehajtást elrendelő alapfokú ítéletet, míg nem születik újabb bírósági döntés, végrehajtandó. Popescu hozzátette, az apát számíthatott az érkezésükre, mivel április 14-én aláírta a kilakoltatási jegyzőkönyvet. Mire a szerzetes azt mondta, kényszer hatására tette.
Octavian Haragos, a nagyváradi polgármesteri hivatal szóvivője az Ebihoreanul helyi hírportálnak elmondta: - Lejárt a határidő, amelyet a polgármesteri hivatal adott az önkéntes távozásra, és ma, reggel, a hivatal képviselője hajnali 5 órakor elment, átvette azokat a helyiségeket, amelyeket át kellett volna adnia, ahogy azt aláírásával is vállalta.
A végrehajtási jegyzőkönyv április 14-i aláírásakor, az önkormányzat 30 napos határidőt adott az apátnak az önkéntes távozásra. Ez nem történt meg, Fejes Rudolf Anzelm a határidő lejártakor, május 14-én, tiltakozó hívei körében várta, hogy a polgármesteri hivatal elfoglalja a rendház tereit, de erre akkor nem került sor. Az apát akkor közölte, hogy újabb pereket indított az önkormányzat ellen.
Fejes Rudolf Anzelm apát, váradhegyfoki prépost-prelátus kilakoltatásáról január 29-én döntött a nagyváradi bíróság az önkormányzat kérésére. Az önkormányzat tavaly, májusban küldött az apátnak kilakoltatási végzést, amelyben felszólította, hogy hagyja el a premontrei rendházat, mivel korábbi bírósági végzés alapján a város tulajdonának tekintik, és az egykori premontrei gimnázium, a Mihai Eminescu Főgimnázium épületével együtt fel akarják újítani. Mivel az apát nem tett eleget a felszólításnak, a városvezetés bírósághoz fordult, és a nagyváradi bíróság a kilakoltatásról döntött. A kilakoltatás annak ellenére végrehajtandó, hogy az ítélet nem jogerős.
A premontrei rend az elmúlt évtizedekben, perek tucatjait indította a román állam és intézményei ellen, hogy visszaszerezze ingatlanvagyonát, mely több reprezentatív nagyváradi és félixfürdői épületből, s mintegy 1100 hektár földterületből állt.
Az egyházi ingatlanok restitúciós bizottsága korábban arra hivatkozva tagadta meg a rend egykori iskolájának a visszaszolgáltatását, hogy a telekkönyv szerint, az épület már 1936-tól a román államé volt, így nem illetékesek dönteni, mivel csak a kommunizmus idején elkobzott ingatlanokkal hivatottak foglalkozni. (Forrás: MTI)
Kép1-5: Fejes Rudolf Anzelm apát, váradhegyfoki prépost-prelátus a nagyváradi premontrei apátság templomában, 2026. május 27-én. Az önkormányzat képviselői hajnalban jelentek meg a templomhoz tartozó rendháznál, áttörték a falát, majd a helyiségek kiürítésére szólították fel az apátot. Képek: MTI / Czeglédi Zsolt
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.





