2026. január 16., péntek,  Gusztáv
 
 
 
 

Címlap

[Közéleti tények]
2026. január 16., péntek
Köd nehezíti a közlekedést
Ónos szitálás is előfordulhat – A gyulai határátkelőhelyen, a kilépő oldalon, a tető megrogyott a hó alatt – Az utakon, sok álló jármű akadályozza a forgalmat – Az operatív törzs a hazai helyzetről
Szerző: MTI - Vitalap.hu
A meteorológiai előrejelzések szerint, pénteken, tovább enyhül az időjárás, az ország jelentős területén ködös időre kell számítani, ónos szitálás is előfordulhat, ezért az operatív törzs a közlekedőket továbbra is felelős vezetésre és óvatosságra kéri. Az operatív törzs közölte pénteken, az MTI-vel, hogy a szociális tüzelőanyag programban már kiosztott tüzelőanyagon túl elkezdődött a kormány újabb döntésével biztosított tűzifa kiosztása is a rászorulóknak. Csütörtökön, 141 köbméter tűzifát osztottak ki 176 rászorulónak. A kitermelt farönköket és levágott ágakat a tűzoltók darabolták fel, a rászorulóknak a rendőrség és a honvédség szállította ki összesen 161 ember részvételével, 47 teherautón.

A HunagaroMet január 16-án, reggel, kiadott, 24 órás hőtérképe. Térkép forrása: HungaroMet Facebook-oldala

 

A meteorológiai előrejelzések szerint, pénteken, a hőmérséklet kora délután, mínusz 2 és plusz 3 Celsius-fok között alakul, este mínusz 5, plusz 2 fok valószínű. Elzárt település sehol nincs az országban és útlezárás, súlykorlátozás sincs érvényben. A tűzoltókat a téli időjárás miatt 82 helyszínre, zömében közlekedési balesetek műszaki mentéséhez riasztották.

 

Csütörtökön, kora este, Gyula határátkelőhelyen, a kilépő oldalon, a tető megrogyott a hó súlya alatt. Az érintett szakaszt a tűzoltók körbekordonozták, a tetőn felgyülemlett havat a látási viszonyok miatt pénteken távolítják el, de az eset a határátkelő forgalmát nem akadályozza.

 

A rendőrséget 199 közlekedési balesethez riasztották, ezek közül egy halálos kimenetelű volt, 29 személyi sérüléssel járt.

 

A rendőrök a polgárőrséggel közösen, 2 ezer 161 olyan ember hogylétéről győződtek meg, akik elszigetelten, egyedül élnek, 82 esetben nyújtottak számukra segítséget. Továbbá 845 esetben tó- és folyópartokon ellenőrizték a jégen tartózkodás szabályainak betartását, 9 embert kellett figyelmeztetni.

 

A mentőszolgálat 4 ezer 207 mentési esethez vonult csütörtökön.

 

Csütörtökön, 13 településen, és Budapest XIV., XVI. kerületének egyes részein, összesen 7 ezer 813 fogyasztónál akadozott az áramellátás. A szolgáltatást mindenhol helyreállították.

 

Az ivóvízellátás csütörtökön, 14 településen szünetelt részlegesen, 4 ezer 908 fogyasztót érintett, a hibát mindenhol elhárították.

 

A hulladékszállításban 15 településen volt járatkimaradás, az elmaradások pótlására a szolgáltató többleterőforrást biztosít.

 

A kórházakban a betegellátás folyamatos, a betegforgalom a megszokotthoz képest 30 százalékkal emelkedett, műtétek elhalasztására sehol nem volt szükség.

 

A közúthálózaton a hókotráson és síkosság-mentesítésen, 147 munkagép dolgozott csütörtökön, a síkosság-mentesítéshez 59 ezer 819 tonna útszórósó és 1 millió 977 ezer 311 liter kalcium-klorid-oldat áll rendelkezésre.

 

A vasútvonalakon folyamatosan végzik a váltók takarítását, ennek ellenére előfordulnak váltóállítási problémák, ami miatt a személyforgalomban 5-15 perces késések lehetnek. Tatabánya és Almásfüzitő között, csütörtökön, délelőtt, csak egy vágányon jártak a vonatok, mert Tatán, eltört sínt javítottak. Tíz járat maradt ki, az utasok pótló busszal utazhattak. Hatvan és Hort-Csány állomások között, Debrecen és Nyírábrány között, délután, szintén síntörés miatt egy vágányon közlekedtek a vonatok, emiatt késések fordultak elő. Pénteken, reggel sehol sincs fennakadás, valamennyi vasútvonalon zavartalan a közlekedés.

 

A közösségi buszközlekedésben, a menetrendszerinti autóbuszok minden települést érintenek. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, több településen 30-60 perces, Kecskemét térségében 20-30 perces késésekre lehet számítani. Debrecen környékén reggel több járat kimaradt.

 

Bács-Kiskun, Baranya, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Somogy, Vas és Veszprém vármegyékben, egyes helyi buszjáratok néhány megállóhelyet még nem tudnak érinteni, ezek listája elérhető az https://www.utinform.hu/ oldalon.

 

A légiközlekedés zavartalan, míg a Dunán továbbra sem közlekedhetnek kishajók, vízi sporteszközök és csónakok. Csütörtökön, este, fél nyolckor, Kiskunlacháza közelében, a Ráckevei-Dunán a hajózási tilalom ellenére ketten csónakkal kimentek a vízre, a csónak motorja meghibásodott, utasai a vízen rekedtek, a tűzoltók vontatták partra a bajba került embereket.

 

A Tisza teljes hazai szakaszán hajózási zárlat van érvényben.

 

A jégtörő hajók továbbra is készenlétben állnak, hogy ne alakuljon ki sehol jégdugó és ne keletkezzen áradás. Eddig a gönyűi, kiskörei kikötőben és a budapesti szabadkikötőben volt szükség jégtörésre.

 

A köznevelésben, 32 intézményben tapasztaltak fűtési problémát, ezek javítása folyamatban van, az oktatást nem veszélyeztetik, rendkívüli szünetet nem kellett sehol elrendelni. A szakképző intézmények közül, mára kettőben rendeltek el online oktatást. Csütörtökön, délelőtt, a Ragályi Balassi Bálint Általános Iskolában egy gázvezeték szivárgott, 76 diák és 13 felnőtt hagyta el az épületet. A gázszolgáltató a hibát két óra alatt kijavította. Csütörtökön, szünetelt a tanítás, pénteken azonban már zavartalanul folytatódik az oktatás.

 

A tapasztalatok szerint, rendkívül sok a magára hagyott és műszaki hiba miatt álló jármű az utakon, ezek esetenként akadályozzák a hókotrást, a síkosság-mentesítést és a forgalmat. Kérték, hogy a járművek tulajdonosai, üzembentartói gondoskodjanak a járművek elszállításáról. (Forrás: MTI)

 

 ---------------------------

 

A kontinens keleti felét vastag hótakaró fedi, ennek lassan, fokozatosan érződni kezd a markáns hatása. Ez fokozatosan erősödő magasnyomásnak köszönhető, amelyet hideg, kontinentális eredetű légtömeg tölti ki. Bár az anticiklon középpontja a Kárpát-medencétől messze északkeletre található, az említett száraz, kontinentális levegőfajta térségünk időjárására is egyre nagyobb hatást gyakorol az előttünk álló időszakban. (Forrás: HungaroMet Facebook-oldala)

 

 

Kép: A HunagaroMet január 16-án, reggel, kiadott, 24 órás hőtérképe. Térkép forrása: HungaroMet Facebook-oldala

 



<
+
>
Kérjük, hogy a nagyobb méretben való megtekintéshez kattintson a képre!


A hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak engedélyezett.
A regisztrációhoz kattintson ide!
A bejelentkezéshez kattintson ide!

Cikkel kapcsolatos hozzászólások, észrevételek:

Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.