2025. december 12., péntek,  Gabriella
 
 
 
 

Címlap

[Sport]
2025. december 10., szerda
Boti, Iza és Zsombi hat bajnoki címe
Utánpótlás korosztályos bajnokság, Szegeden – Békéscsabai, békési, gyulai úszók a viadalon
Szerző: Jávor Péter
Az elmúlt héten lezajlott az úszók idei, sorrendben negyedik rövidpályás utánpótlás korosztályos bajnoksága, amelynek a Szegedi Tiszavirág Sportuszoda adott otthont. Ahogy lenni szokott (és ahol az adottságok miatt meg is lehet tartani), az 50 méteres medencében rendezték meg a négynapos viadalt, csakhogy most keresztben alakították ki a 25 méteres pályákat.

A sikeres békéscsabai különítmény, balról: Mészáros Márton, Domokos Milán, Petróczki Zsombor, Nagy Szabolcs, Takács Botond, Nagy-Benedek Izabell és Perza Berta

 

Idén is nagy volt a versenyzési kedv, a korábban szintet teljesítő úszók közül ötszázhatan álltak rajtkőre 64 egyesületből. Három korosztály (ifjúságiak, serdülők és gyermek korcsoport) részére hirdették meg a bajnokságot. Örömteli, hogy a nyolc Békés vármegyei klub közül három, a Békéscsabai Előre Úszó Klub (8 induló), a Békési Úszóklub Egyesület (4) és a Gyulai Várfürdő (8) fiataljai ott lehettek az idei viadalon. S nem is akárhogyan, ugyanis a végső pontversenyben a békéscsabaiak a 9. helyen zártak. Ám az éremtáblázat többet elárul (összesen 330 medált osztottak ki), ahol az élen végző UNI Győr Úszó Sportegyesület (15 arany-, 13 ezüst- és 13 bronzérem), a második helyezett BVSC-Zugló (13, 5, 13) és a Kőbánya Sport Club (12, 4, 7) mögött a csabaiak a hetedik helyen zártak (6, 6, 1). A gyulaiaknak jutott két aranyérem, a békésieknek három ezüst és egy bronz.

 

A mellúszó Petróczki Zsombor útban az ifjúsági magyar bajnoki cím felé. Kép: Tésik Attila

 

S hogy még szebb legyen a kép: nemcsak regiment egyéni rekordot értek el szűkebb pátriánk fiataljai, hanem a békéscsabai Nagy-Benedek Izabell révén, a 100 méteres mellúszásban az évjáratos magyar rekord is új lett (1:08,80), s amivel a nála egy évvel idősebb győri Megyesi Vanda mögött a második lett.

 

A hat békéscsabai bajnoki címet elért fiatalok edzője, id. Petróczki Zsombor így értékelte a Szegeden történteket: – A felkészülésünk nagyon jól sikerült, amit az eredmények is alátámasztanak. Sokat segített az is, hogy a csabai sátortetős átállás alatt a 25 méteres sarkadi uszodában edzhettünk, miként a bajnokság előtt az utolsó két hétben a sukorói edzőtáborban készülhettünk, ahol ugyancsak rövidpályás tréningeket tarthattam. Egyesületünk korábban vásárolt egy úgynevezett mobil falat, amit az Árpád fürdőben rendszeresen betehettünk a medencébe, ez is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy rövidpályás hangulatot teremtsünk. A Kovács Katalin Akadámiáról a verseny előtt egy héttel tértünk csak haza, a könnyítést, illetve a formába hozást ekkortól számíthatjuk. Tény, ez elég rövid idő, de arra is gondoltam, hogy az e hétvégén Debrecenben rendezendő cikluszárón is jól ússzanak tanítványaim.

 

A rövidpályás utánpótlás országos bajnokságon gyűjtött 928 pont nemcsak erkölcsi siker, hanem vannak egyéb vonzatai is.

 

– Valóban. Kis klub vagyunk, a közel ezer pont után járó szövetségi támogatás nagyrészt kompenzálja a sarkadi mindennapos utazást és a sukorói edzőtábor kiadásait. A pontversenyben kiharcolt kilencedik, az éremtáblán elért hetedik helyünk nagy fegyvertény annak tudatában, hogy ezekkel a teljesítményekkel beférkőztünk a hazai megaegyesületek közé.

 

Takács Botond három bajnoki címet zsebelt be a szegedi bajnokságon, itt hátúszás közben. Kép: Tésik Attila

 

Öt versenyződ állt rajtkőre a négy nap folyamán. Mire vagy a legbüszkébb?

 

– Elsősorban arra, hogy mind az öten döntőbe kerültek. Ráadásul közülük hárman magyar bajnoki címet harcoltak ki. Az is fontos, hogy szinte minden versenyszámban megjavították az egyéni legjobb eredményüket. Sőt, alaposan átírták a klubrekordokat. Olyan egykori nagyságok eredményeit szárnyalták túl, mint Szabados Béla, Bohus Richárd…

 

A rövid pályán elért időeredmények milyen lehetőségeket rejtenek a hosszúpályás szezonra?

 

– Értelemszerűen ezeket az eredményeket kell majd a következő évben átváltanunk ötvenes medencére. Ha az sikerül, s miért ne sikerülne, akkor három úszóm is ott lehet az utánpótlás-válogatottban. Ebben az esetben Nagy- Benedek Izabell, Petróczki Zsombor és Takács Botond is jó eséllyel szállna harcba, hogy kijusson a jövő nyár közepén Németországban rendezendő ifjúsági Európa-bajnokságra. Iza és Zsombi nem mellesleg hazai listavezető a saját fő számában, de Botit is csak az idősebbek előzik meg.

 

Javor3.jpg

 

A Békés vármegyei döntősök. Ifjúságiak. Fiúk. 50 m mell: Bajnok: Petróczki Zsombor (Békéscsaba) 27,98. 100 m mell: Bajnok: Petróczki Zsombor 1:00,45. 200 m mell: 2. Petróczki Zsombor 2:13,02.

Lányok. 50 m hát: 4. Cseresznyés Petra (Gyula) 29,60. 100 m hát: 5. Cseresznyés Petra 1:04,08.

Serdülők. Fiúk. 50 m gyors: 2. Takács Botond (Békéscsaba) 23,03, 7. Nagy Szabolcs (Békéscsaba) 24,43. 50 m pillangó: bajnok: Takács Botond 24,47. 50 m hát: bajnok: Takács Botond 25,29. 100 m hát: 2. Takács Botond 53,92. 200 m hát: 2. Takács Botond 1:59,17. 50 m mell: 2. Kendrella Bence (Békés) 28,80. 100 m mell: 2. Kendrella Bence 1:03,44. 200 m mell: 6. Kendrella Bence 2:21,51. 100 m vegyesúszás: bajnok: Takács Botond 56,67. 200 m vegyesúszás: 2. Takács Botond 2:00,60.

Lányok. 50 m gyors: 8. Perza Berta (Békéscsaba) 26,71. 100 m gyors: 6. Perza Berta 57,12. 200 m gyors: 6. Perza Berta 2:01,71. 50 m pillangó: 7. Perza Berta 28,70. 50 m mell: bajnok: Nagy-Benedek Izabell (Békéscsaba) 31,66 (új korosztályos rekord). 100 m mell: 2. Nagy-Benedek Izabell (Békéscsaba) 1:08,80. 200 m mell: 3. Nagy-Benedek Izabell 2:28,84.

Gyermek korcsoport. Fiúk. 200 m pillangó: 7. Domokos Milán (Békéscsaba) 2:20,74. 100 m hát: bajnok: Abrudán Gábor (Gyula) 58,39. 200 m hát: bajnok: Abrudán Gábor 2:04,71.

Lányok. 100 m gyors: 6. Metcalfe Rebecca (Békés) 57,97. 100 m pillangó: 2. Metcalfe Rebecca 1:01,37. 200 m pillangó: 3. Metcalfe Rebecca 2:16,29.

 

 

Kép1: A sikeres békéscsabai különítmény, balról: Mészáros Márton, Domokos Milán, Petróczki Zsombor, Nagy Szabolcs, Takács Botond, Nagy-Benedek Izabell és Perza Berta

 

Kép2: A mellúszó Petróczki Zsombor útban az ifjúsági magyar bajnoki cím felé. Kép: Tésik Attila

 

Kép3: Takács Botond három bajnoki címet zsebelt be a szegedi bajnokságon, itt hátúszás közben. Kép: Tésik Attila

 

Kép4: Középen a békéscsabai mellúszó bajnok Nagy-Benedek Izabell. Kép: Tésik Attila

 



<
++++
>
Kérjük, hogy a nagyobb méretben való megtekintéshez kattintson a képre!


A hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak engedélyezett.
A regisztrációhoz kattintson ide!
A bejelentkezéshez kattintson ide!

Cikkel kapcsolatos hozzászólások, észrevételek:

Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.