2025. július 4., péntek,  Ulrik
 
 
 
 

Címlap

[Közéleti tények]
2025. július 03., csütörtök
Máig kutatják Drakula legendáját
Olasz és román kutatók feltételezései szerint, Drakulát Nápolyban temették el
Szerző: MTI - Vitalap.hu
A Drakula néven ismert Vlad Tepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi - számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap. Giuseppe Reale, a Santa Maria la Nova templomhoz tartozó múzeumközpont igazgatója a dél-olasz újság internetes kiadásának számolt be a kutatások legfrissebb eredményeiről. Az igazgató, aki elméleti filozófiát tanít online felsőoktatási portálon, a romániai Snagovban és Comanában tartott konferenciáról jelentkezett be. Hangsúlyozta, minden arra utal, hogy a nápolyi templomban található sír III. Vlad, vagyis Drakula földi maradványait őrzi.

A Santa Maria la Nova templom belseje, Nápolyban. Kép: Mentnafunangann.  Kép forrása: Wikimedia Commons

 

Az Il Mattino videót is közölt a hírhedt fejedelem mellszobrának a konferencia keretében, a június 29-i avatásáról. Ugyanilyen mellszobor áll a Santa Maria la Nova templomban. Romániai hírportálok szerint, a tizenötödik században élt Vlad Tepes, vagyis Karóbahúzó Vlad sírhelyének hollétéről megoszlanak a kutatói vélemények. Egyes feltételezések szerint, Drakula maradványait a snagovi kolostor vagy a Bukarest melletti Comana-kolostor őrzi. Ugyanakkor, dél-olasz sírhelyet feltételez a Drakula-mítosz kutatójaként ismert Mircea Cosma mérnök.

 

Drakula gróf. Illusztráció a Die geschicht dracole waide című műből, 1488. Kép forrása: Wikipédia

 A történetet az Il Mattino 2014 óta követi, amikor kutatók egy csoportja a Santa Maria la Nova templom kolostorudvarában, a nemes Mattia Ferrillo sírját azonosította Vlad Tepes esetleges nyugvóhelyeként.  A felfedezés Raffaele és Giandomenico Glinni, az észt főváros, Tallinn egyeteme olasz kutatóinak nevéhez kötődik. Szerintük, a nápolyi síron ábrázolt sárkány és szfinxek Drakulára utaló jelképeknek számítanak.

 

A feltételezések szerint, az 1431 és 1477 között élt fejedelem lánya, Maria Balsa hétévesen a nápolyi udvarba került, és beházasodott a Ferrillo családba. Így apját is a Ferrillo-kriptában temették el. Az elméleteket hivatott erősíteni a templom egyik kápolnája falán talált titokzatos felirat, amelynek megfejtését még nem hozták nyilvánosságra.  A rejtjeles szöveget az Il Mattino közölte, és többek között a műkincsek datálásával és azonosításával foglalkozó Claudio Falcucci igyekezett megfejteni, aki úgy vélte, hogy a felirat keletkezése a tizenötödik századra tehető. Falcucci szerint a szövegben többször előfordul a Vlad név. (Forrás: MTI)

 

---------------------------

 

III. Vlad, más néven Karóbahúzó Vlad (románul Vlad Țepeș vagy Cepes vagy Cepelus, nyársba húzó), (Segesvár, 1431. november 8. – Bukarest, 1476. december 14.) havasalföldi fejedelem 1448-ban, 1456 és 1462 között, 1476-ban – körülbelül egy hónapig. Hírnevet az uralkodása alatti különös kegyetlenkedéseivel szerzett. Uralkodóként, az Oszmán Birodalomtól független politikát folytatott és harcolt az oszmán terjeszkedés ellen. Emiatt, Romániában, III. Vladot Havasalföld védelmezőjének tekintik.

 

Vlad 1459-ben, beszüntette az adófizetést a törököknek,1460-ban, új szövetséget kötött Mátyás királlyal. A törökök megkísérelték elmozdítani, Vlad az elfogására küldött Hamza basát kézre kerítette és karóba húzatta. Fővárosa, Târgoviște körül egész karóerdő díszelgett, rajtuk a basa és kísérete tagjai. A képen Târgoviște romjai. Forrás és kép: Wikipédia

 

A Drǎculea, Vlad román keresztneve, apja nevéből, a Draculból származtatható. A dracul a modern román nyelvben, ördögöt jelent, de Vlad korában, sárkányt és démont   is jelentett. A Dracul név azonban eredetileg a Sárkány Lovagrendre utalt, a sárkány latinul draco. Utóneve, a Țepeș vagy Cepes (magyarul karóba húzó) a legkedveltebb kivégzési módszerével, a karóba húzással hozható kapcsolatba. Az oszmánok Kazıklı Bey néven ismerték, ami Karóbahúzó Herceget jelent. Vladot több korabeli írásban Draculaként említették meg, mint például az erdélyi szászok feljegyzéseiben és Jan Dlugosz krónikájában. (Forrás: Wikipédia)

 

A legenda szerint, Dracula testét Romániában temették el, fejét Konstantinápolyba vitték. Feltételezett lánya, az arisztokrata Maria Balsa Nápolyban élt, lehetséges, hogy hamvait márvány szarkofágjában magával hozta. A sírhely a templom kolostorának kertjében van, feliratait, az alkímiai szimbólumokat még mindig fejtegetik. Forrás és kép: délolaszdolcevita.wordpress.com

 Kép1: A Santa Maria la Nova templom belseje, Nápolyban. Kép: Mentnafunangann.  Kép forrása: Wikimedia Commons

 

Kép2: Drakula gróf. Illusztráció a Die geschicht dracole waide című műből, 1488. Kép forrása: Wikipédia

 

Kép3: Vlad 1459-ben, beszüntette az adófizetést a törököknek,1460-ban, új szövetséget kötött Mátyás királlyal. A törökök megkísérelték elmozdítani, Vlad az elfogására küldött Hamza basát kézre kerítette és karóba húzatta. Fővárosa, Târgoviște körül egész karóerdő díszelgett, rajtuk a basa és kísérete tagjai. A képen Târgoviște romjai. Forrás és kép: Wikipédia

 

Kép4: A legenda szerint, Dracula testét Romániában temették el, fejét Konstantinápolyba vitték. Feltételezett lánya, az arisztokrata Maria Balsa Nápolyban élt, lehetséges, hogy hamvait márvány szarkofágjában magával hozta. A sírhely a templom kolostorának kertjében van, feliratait, az alkímiai szimbólumokat még mindig fejtegetik. Forrás és kép: délolaszdolcevita.wordpress.com

 



<
++++
>
Kérjük, hogy a nagyobb méretben való megtekintéshez kattintson a képre!


A hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak engedélyezett.
A regisztrációhoz kattintson ide!
A bejelentkezéshez kattintson ide!

Cikkel kapcsolatos hozzászólások, észrevételek:

Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.