Címlap
Adventi mákos és diós koszorú
Hozzávalók: A tésztához 50 dkg liszt frissen szitálva. 2,5 dkg élesztő vagy 2 csomag szárított élesztő, 2,5 - 3 dl tej, 2 darab tojás, 6 dkg vaj, csipet só, 1 üveg (2 ml) mandulaaroma, mazsola, ízlés szerint, ajánlott 10 dkg.
A töltelékhez: 20 dkg őrölt mák, vagy dió, 1 üveg (2 ml) citromaroma, 10 dkg finomra őrölt babapiskóta, 1 mokkás kanál fahéj, 10 dkg kristálycukor, 0,5 dl víz, 3 dkg gyümölcslekvár, 3-5 dkg mazsola, 1 csomag vaníliás cukor, 0,5 dl étolaj.
Elkészítés: Először a tölteléket készítjük el. A vízből és a kristálycukorból szirupot főzünk, beletesszük a mazsolát, az őrölt babapiskótát és a fahéjat, majd a tűzről levéve a többi hozzávalót, a diót, vagy a mákot. Ajánlott nem össze keverni a két olajos magot. Az étolajat utoljára öntjük hozzá. Körülbelül, 25-30 percig hűlni hagyjuk.
Kelt tészta készítése: Az élesztőt 1 evőkanál liszttel és 1 teáskanál cukorral felfuttatjuk. A lisztbe belekeverjük a langyos tej felével megkelesztett, elkevert élesztőt, a csipet sót, 1 egész tojást és egynek a sárgáját, a maradék tejjel elkevert kristálycukrot. Jól kidolgozzuk, míg hólyagokat vet. Hozzáadjuk az olvasztott vajat, és a mazsolát. Meglisztezzük a tetejét és körülbelül, 20-25 percig meleg helyen kelesztjük. Kettévágjuk a tésztát, mert 1 mákos és 1 diós töltelékes bejglit szeretnénk készíteni. Miután megkelt a tészta, beletekerjük a kihűlt tölteléket, a tésztát zsírral kikent formába tesszük, majd előmelegített sütőben 35-40 percig sütjük.
Díszítés: Marcipán ízű cukormázzal megspricceljük, majd mandulareszelékkel a tetejét megszórjuk. A felvert tojás fehérjével is lekenhetjük a tészta felületét, mert így szép fényes marad.
Jó tanács a tészta alakításához: A kinyújtott tésztát kenjük meg a töltelékkel úgy, hogy a széleknél 1-2 ujjnyi részt szabadon hagyunk. Elsőre, a két oldalsó szélet felhajtjuk, hogy a vég lezáródjon, és ne folyjon ki a töltelék. Végül, a hosszanti feltekerés következik, így réteges a rúdtészta tölteléke a felvágás után. Amennyiben valóságos koszorút akarunk, akkor kapcsos tortaformába kerekítsük bele a tésztánkat és úgy süssük meg. Előmelegített sütőben 160 fokon 35-40 perc a sülési idő.
Megjegyzés: A szerző, Ágoston Jolán dietetikus. Telefon: +36-20/486-0126. E-mail: agostonjolan@gmail.com
Kép1: Az ünnepi sütemény közös elkészítésében nagy öröm a gyereksegítség. Kép forrása: Dreamstime
Kép2: A tésztához frissen szitáljuk a lisztet. Kép forrása: Depositphotos
Kép3: A tésztát jól kidolgozzuk, amíg hólyagokat vet. Kép forrása: iStock
Kép4: A tészta hosszanti feltekerésével a rúd tölteléke réteges lesz. Kép forrása: Pinterest
Kép5: A koszorúalakot kapcsos tortaformában sütéssel érhetjük el. Kép forrása: Pixabay
![]() | ![]() |
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.