2025. június 13., péntek,  Antal és Anett
 
 
 
 

Címlap

[Közéleti tények]
2025. április 22., kedd
Ferenc pápa utolsó napja és halála
Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül – Ferenc pápa kérte, a pápai temetéseken a hangsúly az egyház hitének kifejezésén legyen a feltámadt Krisztus testében – Nemzeti gyásznap lesz temetésének napja
Szerző: MTI - Vitalap.hu
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül. A népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé - fogalmazott Ferenc pápa húsvét vasárnapi üzenetében. A katolikus egyházfő, aki gyengélkedése ellenére nem mondott le arról, hogy személyesen jelen legyen húsvétvasárnap megünneplésén, alig egy hónapja tért vissza a Vatikánba, harmincnyolc napi kórházi ápolás után.

 Ferenc pápa húsvéti Urbi et Orbi üzenete: Az Úr azt akarja, hogy az emberiség feltámadjon! Ferenc pápa áldást ad a Szent Péter Bazilika loggiáján:  Áldjon meg benneteket a Mindenható Isten, az Atya, a fiú és a Szentlélek! A kép 2025. április 20-án készült. Forrás és kép: Vatican News

 

Az ünnepi misét - amelyen a pápa nem vett részt -, Angelo Comastri bíboros mutatta be a Szent Péter téren. A szertartás végén azonban Ferenc pápa kerekesszékben megjelent a Szent Péter Bazilika központi lodzsáján, és munkatársa, Diego Giovanni Ravelli ceremóniamester felolvasta húsvéti beszédét. Ebben, reményre biztatott és békét sürgetett a világban. A beszéd után következett szokásos, latin nyelvű áldása Rómára és a világra (Urbi et Orbi).

 

Nem sokkal később, különleges autóján körbejárta a Szent Péter teret, ahol vatikáni források szerint, legalább 35 ezren gyűltek össze, de a téren kívül levőkkel együtt több, mint 50 ezren.

 

Délelőtt, az egyházfő a vatikáni lakhelyeként ismert Szent Márta Házban fogadta a húsvéti ünnepeket családjával együtt Rómában töltő J. D. Vance amerikai alelnököt. A Szentszék közleménye szerint ,,Ferenc pápa néhány percig tartó, magánjellegű találkozón" fogadta az amerikai alelnököt, ,,hogy húsvét alkalmából elmondhassák egymásnak jókívánságaikat". Vance szombaton, találkozott Pietro Parolin szentszéki államtitkárral.

 

Ferenc pápa húsvéti üzenetének központi témája szokás szerint a béke volt. Úgy vélte, a világ számos részét sújtó háborúk mögött az embereknek az a döntése áll, hogy az élet helyett a halált választják. Elítélte a családon belüli erőszakot is, amely elsősorban a nőket és gyermekeket sújtja, az idősek és a betegek tehernek tekintését, a gyengébbek, a kirekesztettek és a migránsok iránti megvetést. Az egyházfő a másik ember iránti bizalom felélesztését szorgalmazta azok esetében is - ,,miután mindannyian Isten gyermekei vagyunk" -, akik ,,messzi földről érkeztek tőlünk eltérő szokásokkal, életvitellel".

 

A pápa beszédében számba vette a világnak a háború sújtotta térségeit, és az első helyre a Szentföldet helyezte. Kifejezte együttérzését a palesztin és az izraeli néppel, a térségben élő keresztényekkel szenvedéseik miatt. Hangsúlyozta, hogy ,,ez a borzalmas konfliktus" továbbra is halált és pusztítást hoz, drámai és méltatlan humanitárius helyzetet teremt. Sürgette a tűzszünet megkötését és betartását, a terroristák által fogva tartott túszok szabadon engedését, és azoknak az embereknek a segítését, akik ,,éheznek, és békés jövőre vágynak". Kifejezte aggodalmát a szerinte az egész világon egyre erősebb antiszemitizmus miatt is.

 

Megemlékezett a libanoni és szíriai keresztény közösségekről, arra buzdította az egyházat, hogy kövesse figyelemmel, imával a szeretett Közel-Kelet keresztényeinek sorsát. Beszélt a háborús helyzet miatt a világ legrégebb óta tartó humanitárius válságát elszenvedő Jemenről is. Ferenc pápa a feltámadt Krisztus közbenjárását kérte, hogy húsvéti adományként, békét teremtsen a mártír Ukrajnában, és bátorítson minden felet az erőfeszítések folytatására, az igazságos és tartós béke érdekében. Végleges béke-megállapodást szorgalmazott Örményország és Azerbajdzsán között, megbékélést a Nyugat-Balkánon, arra kérve a politikai szereplőket, hogy a feszültségek, a válságok elkerülésén dolgozzanak. Szorgalmazta az egész térségben a veszélyes és destabilizáló helyzetek elhárítását. A pápa békét és vigaszt sürgetett az erőszak és háborúk által megsebzett afrikai népeknek is, megnevezve a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Szudánt, Dél-Szudánt, a Száhel-övezetet, Afrika szarvát és a Nagy-tavak térségét. Kiemelte az ott élő keresztényeket, akik nem gyakorolhatják szabadon vallásukat. Említette a fegyveres konfliktus és nemrég földrengés sújtotta Mianmart is.

 

,,Semmilyen béke nem lehetséges ott, ahol nincsen vallásszabadság, vagy ahol nincsen gondolat- és szólásszabadság, és tisztelet mások véleménye iránt" - hangsúlyozta. Felhívást intézett a politikai felelősökhöz, ne engedjenek a bezárkózást ösztönző félelmeknek, ehelyett a rendelkezésre álló forrásokkal a fejlődést szolgálják: ,,ezek (a források) a béke fegyverei, amelyek a jövőt építik, nem pedig halált hoznak." Sürgette azoknak az akadályoknak a felszámolását, amelyek megosztottságot okoznak az emberek és a népek között, sürgette egymás segítését, kölcsönös szolidaritást, az egyén fejlődését, emberséget mindennapjainkban. Megjegyezte, a védtelen civileket magukkal sodró kegyetlen konfliktusok közepette, amelyekben iskolákat, kórházakat, humanitárius dolgozókat ér támadás, ,,nem engedhetjük meg magunknak, hogy elfelejtsük, nem egy objektumot találnak el, hanem lélekkel és méltósággal bíró embereket". Ferenc pápa üzenete végén a jubileumi szentévre hivatkozva a háborús és politikai foglyok szabadon engedését szorgalmazta.

 

Az ünnepi misén, a Szent Péter Bazilika előtti szabadtéri oltárnál, két erdélyi diakónus is szolgált, Márton Ottó és Sándor Simon. A kórus tagjai a római Collegium Germanicum et Hungaricum hallgatói voltak. (Forrás: MTI)

 

-----------------------------

 

A pápa húsvétvasárnap, április 20-án, még megjelent a hívek előtt.

 

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, hétfőn, reggel, 7.35 órakor érte a halál. ,,Kedves testvéreim és nővéreim, mély szomorúsággal kell bejelentenem Ferenc szentatyánk halálát" - fogalmazott Kevin Farrell bíboros a Vatikán tévécsatornáján. ,,Ma reggel, 7 óra 35 perckor Róma püspöke, Ferenc visszatért az Úr házába. Egész életét az Úr és egyházának szolgálatára szentelte. Hűséggel, bátorsággal és egyetemes szeretettel tanított minket arra, hogyan éljük meg az evangélium értékeit – különösen a legszegényebbek és leginkább kirekesztettek javára" - idézte a Vatikán hírcsatornája, a Vatican News a bíboros szavait.

 

Ferenc pápa argentin jezsuita szerzetes, a 266. római pápa, az első latin-amerikai katolikus egyházfő. Jorge Mario Bergoglio néven született 1936. december 17-én, Buenos Airesben, 2013. március 13-án választották a katolikus egyház fejévé.

 

A Vatican News felidézi, hogy a pápánál februárban, kétoldali tüdőgyulladást diagnosztizáltak, 38 nap kórházi kezelés után térhetett vissza otthonába, a Szent Márta Házba. Mint írják, 1957-ben, húszas évei elején, Jorge Mario Bergoglión,  súlyos légúti fertőzés következtében, tüdőműtétet hajtottak végre Argentínában, a tüdejének egy részét eltávolították. Idősebb korára, Ferenc pápa gyakran szenvedett különböző légúti megbetegedésektől.

 

A Vatikán hírcsatornája közölte, hogy 2024 áprilisában, Ferenc pápa jóváhagyta a pápai temetési szertartások liturgikus könyvének frissített kiadását, amely majd irányt ad a megtartandó temetési szentmisének. A második kiadás több újdonságot is bevezet, többek között, hogyan kell eljárni a pápa földi maradványaival halála után. A halál megállapítása ezentúl a kápolnában történik, nem abban a helyiségben, ahol elhunyt, és a testét azonnal a koporsóba helyezik.

 

Diego Ravelli érsek, az apostoli szertartások mestere szerint az elhunyt Ferenc pápa kérte, hogy a temetési szertartás legyen egyszerűsített, és a hangsúly az egyház hitének kifejezésén legyen a feltámadt Krisztus testében. ,,A megújított szertartás még inkább azt kívánja hangsúlyozni, hogy a római pápa temetése egy pásztor és Krisztus tanítványának temetése, nem pedig egy e világi hatalmasságé" - idézte a Vatican News Diego Ravelli érseket. (Forrás: MTI)

 

-------------------------------

 

A kormány döntést hoz arról, hogy Ferenc pápa temetésének napját nemzeti gyásznappá nyilvánítja - mondta a pápa halálhírekor Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, hétfőn. Ez megfelel a hagyományoknak és kifejezi a nemzet háláját a Szentatya iránt és a nemzet gyászát - közölte. ,,Magyarország hálás lehet a Szentatyának, nemcsak a katolikusok, hanem minden magyar, hiszen háromszor is fölkereste a magyarságot. Nemzeti kegyhelyünkre, Csíksomlyóra jött el erdélyi látogatása során, majd Budapestre, az Eucharisztikus Kongresszusra, később, apostoli látogatásra, Magyarországra". a Szentatyát méltán nevezték a béke emberének, hiszen ha valaki mindent megtett a békéért, az a pápa volt. - Ferenc pápát mély kapcsolat kötötte a magyarsághoz. Argentínában, magyar apácák között dolgozott, ezért amikor találkozott egy magyarral, akkor mindig magyarul mondta, hogy ,,Isten éltesse!" Mindig nagy szeretettel volt a magyarság iránt, ami kifejezésre jutott az apostoli látogatása során is. maga mondta, nagyon mélyen megérintette az a szeretet, ahogy a nemzet fogadta" - mondta Semjén Zsolt. (Forrás: MTI)

 

-----------------------------------

 

Szeretettel emlékszünk vissza a Szentatya 2021-es és 2023-as magyarországi látogatására, amelyeken egyértelmű volt, hogy a szívében őrzi a magyar népet - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az M1 csatornán, hétfőn, a katolikus egyházfő halálhírérekor. Ferenc pápa az ,,úton levő", a ,,meghallgató", a teremtett környezetre és a perifériákra figyelő egyházról tanított. Elmondta, imádkoznak érte és hétfőn, 11 órától, érte szólnak a harangok.

 

Kedden, reggel, 9 órára Giovanni Battista Re bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánja összehívta a bíborosi testületet generális kongregációra, általános megbeszélésre. Ezek a megbeszélések a konklávé előtti hetekben zajlanak a szinódusi aulában, olyan alkalom, amikor az összes bíboros együtt van, elmondhatják, mi az, ami őket az egyház életében a leginkább érdekli, mi az, amit a legfontosabbnak tartanak.

 

Erdő Péter a pápával személyes kapcsolatát ,,eleven kapcsolatként" értékelte. Elmondta, nagyon sokszor találkoztak, különösen az európai püspöki konferenciák működéséről folytattak megbeszéléseket. Ferenc pápa Európát nem európaiként, hanem latin-amerikaiként szemlélte. ,,…nekünk úgy kell európaiaknak lennünk, hogy érzékeljük közben az egész világ mozgását. Tőle ezt is megtanulhattuk" - fogalmazott a bíboros.

 

Ferenc pápa az ,,úton levő", a "meghallgató", a teremtett környezetre és a perifériákra figyelő egyházról tanított. Az egyházfő munkásságának legfontosabb elemeiről szólva elmondta, Ferenc pápa mindjárt a megválasztása után hangsúlyozta, hogy az egyház ,,úton lévő" egyház. A másik jelszava volt: "ascoltare", vagyis ,,meghallgatni", ,,ráhallgatni a környező világra", az egyházra, az egyes emberek a problémáira. Ferenc pápa különös figyelmet fordított a periférián élőkre, mind a társadalom, mind a világ perifériáján élőkre, akikkel mások alig tartanak kapcsolatot. Céltudatosan erősítette a más vallásokkal a párbeszédet. ,,Szerette átlépni a falakat, szeretett ajtókat nyitni" - fogalmazott Erdő Péter.

 

Ferenc pápa intézkedett a temetéséről, és míg eddig a Szent Péter Bazilikában temették a pápákat, most a ravatalt ott állítják fel, de utána átviszik a Santa Maria Maggiore Bazilikába, és kívánsága szerint, ott temetik el. (Forrás: MTI)

 

 

Kép: Ferenc pápa húsvéti Urbi et Orbi üzenete: Az Úr azt akarja, hogy az emberiség feltámadjon! Ferenc pápa áldást ad a Szent Péter Bazilika loggiáján:  Áldjon meg benneteket a Mindenható Isten, az Atya, a fiú és a Szentlélek! A kép 2025. április 20-án készült. Forrás és kép: Vatican News

 



<
+
>
Kérjük, hogy a nagyobb méretben való megtekintéshez kattintson a képre!


A hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak engedélyezett.
A regisztrációhoz kattintson ide!
A bejelentkezéshez kattintson ide!

Cikkel kapcsolatos hozzászólások, észrevételek:

Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.