Címlap
Január 5-e volt. Az amerikai és a magyar zászlókkal díszített Ferihegyi repülőtéren, a magyar kormánydelegáció nagy várakozással szemlélte: mikor tűnik fel az égbolt sötétjén annak a - Washington melletti légi támaszpontról induló - repülőgépnek villódzó fénye, amely Szent István koronáját hozza vissza nemzetünknek. A lázas várakozásról így írt egy szemtanú: „… itt állok, ebben a lázforró téli estében, nézem csillagait, s várom a csillagok közül a hazatérőt.”
A Szent Korona megérkezett! Ahogy egyik korabeli tudósító írja: „... visszajuttatták történetiségének legnagyobb néma tanúját a magyar népnek!” Az amerikai döntés 1977. december 16-án született meg, amely hangsúlyozta: a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket nem a fennálló rendszernek, hanem a magyar népnek adja vissza az amerikai népet képviselő delegációt vezetője. (Ezzel magyarázható, hogy Kádár János nem volt jelen az átadási ünnepségen.) A koronát Jimmy Carter személyes megbízottja, Cyrus Vance külügyminiszter adta át ünnepélyesen Apró Antalnak, az Országgyűlés elnökének, az Országház kupolatermében, január 6-án.
A magyar múlt értékes kincseit hozó küldöttség jeles képviselői között volt Szent-Györgyi Albert is, akinek nagy szerepe volt abban, hogy a nemzeti ereklyék visszakerülhessenek a Magyarországra. A világhírű magyar tudós utolsó magyarországi látogatása egybeesett a nemzet jelentős ünnepi eseményével, a Szent Korona hazatérésével. Talán sorsajándék volt ez az óhazához való hűségéért, és kárpótlás a kényszerű távollétek honvágyas éjszakáiért.
Kép1: A Szent Korona 1978. január 5-én, Budapestre, Ferihegyre érkezik. Archív felvétel
Kép2: A Szent Korona ünnepélyes átadása 1978. január 6-án, a Parlamentben. Archív felvétel
Kép3: A földrengés-biztos vitrinben őrzött Szent Korona az Országház kupolacsarnokában. A szakrális tárgyat állaga megóvása érdekében levegő helyett nitrogén veszi körül. Megvilágítása során nem éri természetes fény. (Forrás: Wikipédia)
![]() | ![]() |
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.