Címlap
Végül a legkézenfekvőbb és valószínűleg legolcsóbb megoldás született: Kohán György A háború emléke című fekete krétarajzának mozaikváltozatát állították fel a Göndöcs-kertben, a képtárhoz közel. A háborús frízt – amelyet szakmai körökben magyar Guernicaként is emlegetnek – a monumentalista látásmódjáról ismert Kossuth- és kétszeres Munkácsy-díjas festőművész 1941-ben készítette.
A 235 × 950 centis alkotás a Magyar Nemzeti Galéria tulajdona. A képről eredetileg 1967-ben készítettek márványmozaikot, amelyet Székesfehérváron a szakszervezetek megyei székházának belső falára raktak fel; sajnos Kohán ezt már nem érhette meg. A monumentális murális kompozíciót 2004-ben Supka Magdolna művészettörténész közbenjárására Gyulára szállították, és még abban az évben, a halottak napján felavatták. A mozaik alatti márványlapokra az első világháború 945, a második világégés 474, az 1919-es román katonai megszállás 4, a zsidóüldözések 413, a málenkij robot 66 és az 1956 utáni megtorlás két áldozatának, összesen 1904 személynek a nevét vésték fel. Ezzel a város nemcsak a háborús hősökkel, hanem a holokauszt áldozataival és a málenkij robot alatt a Szovjetunióban elhunytakkal szembeni több évtizedes adósságát is törlesztette.
A szerző írása a História napról lapra – 365+1 történet Gyuláról című könyvében jelent meg. Gyula, 2021. Magánkiadás.
----------------------------------------------------------------------------
A magyar hősök emléknapja alkalmából, Gyulán, a Göndöcs-kerti emlékműnél, május 29-én, holnap, vasárnap, 11 órakor lesz megemlékezés. A magyar hősök emlékünnepét, vagy a magyar hősök emléknapját, május utolsó vasárnapján tartják azokra a magyar katonákra és civilekre emlékezve, akik az életüket áldozták Magyarországért. (Forrás: Wikipédia – a szerk.)
Kép1: Kohán György A háború emléke című művének mozaikváltozata Gyulán, a Göndöcs-kertben. A kép forrása: Köztérkép
Kép2: Tiszteletadás Gyulán, a háborús áldozatok előtt, tavaly. A képen balról jobbra: Szákné Bajnai Zsuzsánna, a gyulai önkormányzat kulturális ügyintézője, dr. Timár Andrea aljegyző és Kónya István alpolgármester. Kép: Szőke Margit – Vitalap.hu
![]() | ![]() |
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.